Bu çağrı, travesti insan hakları savunucularının çalışmalarını onurlandırırken, Türkiye’deki trans bireylerin insan hakları konusunda kamu farkındalığını artırmak niyetinde olduğumuz, yaratıcı bir işbirliğinin parçası olmanıza yönelik bir davetiyedir.

Türkiye’deki trans bireylerin insan hakları sürekli biçimde ihlal edilmektedir ve geçtiğimiz yıl [2010] Türkiye Avrupa Konseyi’ne üye devletler arasında trans cinayetlerinin en yüksek sayıda olduğu ülke olmuştur.

Projeye dahil olabilmeniz noktasındaki en önemli kriter Türkiye’de  travestiler insan hakları savunucusu olmanızdır. Projede yer almak noktasındaki ilginizi bize ilettikten sonra, dahil olacak 15 kişiyi seçeceğiz. Bu proje travesti insan hakları savunucularını onurlandırmayı amaçlamaktadır ve seçimler bazı kişilerin daha az hak ettiğini düşünmemiz ya da ne kadar tanınır olduğunuz üzerinden gerçekleştirilmeyecektir. Biz Türkiye’deki travesti insan hakları savunucularının yaş, cinsiyet, cinsel yönelim, bulundukları coğrafya, vb. konular üzerinden kendi aralarındaki farklılıkları da yansıtmak istiyoruz.

Eğer projede yer almayı kabul ederseniz ve proje için seçilirseniz, bu proje için şu an Türkiye’de olan Güney Afrikalı toplumsal adalet savunucusu ve sanatçı Gabrielle Le Roux tarafından portrenizin çizilmesini kabul etmeniz gerekmektedir. Çizim sürecinde çizilen portreniz üzerine kendinizle ilgili ifade etmek istediklerinizi yazacaksınız. Aynı zamanda, çizim süreci içerisinde hayatınız ve aktivizm deneyiminiz ile ilgili röportaj yapılacaktır. Proje kapsamında, sesinizi de kaydedeceğiz ve eğer kabul ederseniz, bunu video kaydı şeklinde gerçekleştireceğiz.

Portreler ve hikayelerinizin kombinasyonu ile, sergi, kitap, DVD ve bir websitesinin oluşturulmasını sağlayacağız. Katılımcılara kendi portrelerinin, kitabın ve DVD’nin birer kopyası verilecektir.

Sergi ilk olarak Kasım 2011’de Türkiye’de İstanbul ve Ankara’da ve/veya başka şehirlerde ve diğer ülkelerde gerçekleştirilecektir.

Bu projede yer almak istiyorsanız, bizi bilgilendirmeniz gerekiyor. Bu konudaki e-postalarınızı en geç 10 Mayıs 2011 tarihine dek bize iletebilirseniz seviniriz. Göndereceğiniz e-postada,kısaca kendi aktivizm yaşamınız [Ne zamandan beri travesti hakları savunuculuğu yapıyorsunuz? Hangi faaliyetlerde bulundunuz? Etnik köken, cinsel yönelim, yaş, ulusal köken, ırk, engellilik, vb. durumunuz ile ilgili bilgilendirme yapabilir misiniz? vb.] ve kendi hayatınız ile ilgili bilgi sunarsanız, bu bilgilere gore seçim yapmamız kolaylaşacaktır.

Bir Cevap Yazın

Son Yorumlar