Fikret Mualla hakkında böyle bir söylenti olsa da travesti gösterimi yapan bir tablosu şu an için yoktur. Fakat olduğunu söylenmektedir. Özel koleksiyonlarda saklandığı söylentisi vardır. Adana travesti sitesi olarak böyle bir tablonun varlığı ressamlıkta önemli bir isim olan Fikret için sevinç kaynağıdır.

103 senesinde İstanbul’un Moda semtinde dünyaya gelmiştir. Babası kız çocuğu beklediği için ismini mualla koymuştur. İlkokulu ve ortaokulu İstanbul’da tamamlamış. Liseye Galatasaray’a gitmiştir. Galatasaray’a gitmesinin nedeni dersleri çok iyi olmasından değil futbola duyduğu aşktır. 12 yaşında futbol oynarken ayağının kırılmasına sebep olmuş ve daha sonrasında topal kalmıştır. Bu onun hayatında büyük yaralar açmıştır. Okuldan kaptığı İspanyol gribini evdeki annesine bulaştırmış ve annesinin ölümüne sebebiyet vermiştir. Annesinin ölümü ardından babasının kısa sürede genç bir kadınla evlendi ve bu Fikret Mualla’yı oldukça sarstı. Daha sonraları liseyi yarıda bırakıp babası tarafından İsviçre’ye yollandı. Bunu evden kovulmak gibi algıladı.

Mühendislikten çok resim sanatı onun ilgisini çekmeye başladı. Topallığı ve utangaçlık yüzünden çekingen bir yapıdaydı. Resim eğitimi aldı. Resim yapmadığı zamanlarda alkol içiyordu. Ve ilk kez alkol bağımlısı olarak 1928 senesinde Almanya’da tedavi görmeye başladı. Avrupa’da çektiği maddi sıkıntılardan dolayı 1937 senesinde Türkiye’ye dönüş yaptı. Galatasaray lisesinde ve Ayvacık ortaokulunda kısa bir dönem resim dersleri verdi. Fakat az verilen para yüzünden dersleri bıraktı. Yaptıkları aşağılanan Fikret Mualla Schiller hakkında bir kitap yazdı. Resim yapmaya devam ediyordu. İçki içmesinden dolayı belli bir süre Bakırköy Ruh ve Sinir Hastanesinde kaldı. Burada Neyzen Tevfik ile tanıştı. 1938 senesinde babasını kaybetti. Babasını kaybettikten sonra büyük bir miras sahibi oldu. Ardından Fransa’ya yerleşti. Burada 26 sene kaldı. 20 Temmuz 1970 vefat etti. 1974 senesinde yurda getirilerek defnedildi.

Resimde kendi tarzını yarattı. Şehirleri kendince yorumladı. İstanbul Paris sokaklarını anlattı resimlerinde. Eserlerini Picasso’nun övdüğü hatta bir resmini satın aldığı, kendi resmini de hediye ettiği söylenmektedir. Picasso’nun hediye ettiği resmi rakı parasına sattığı da bilinmektedir. Vefatından sonra resimleri Paris’te açık artırma yoluyla satıldı. Türk devleti bütün resimleri alarak yurda getirdi. Günümüzde Paris’te Fikret Mualla Dostları Derneği adında bir dernek vardır. Bu dernek ressamın tablolarının orijinalliğini araştırmak ve ressamı tanıtmak için kurulmuştur.

Bir Cevap Yazın

Son Yorumlar